Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Star Mfg aftermarket .
- Engineered to match existing Star Mfg units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Star Mfg WS-55510
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Wells WS-55510 Thermostat Sp 1/4 X 8 1/2 24
| Fits with Manufacturer | Wells |
|---|---|
| Model Number | WS-55510 |
| Manufacturer Part # | WS-55510 |
| Height | 2.5" |
| Width | 1.75" |
| Depth | 10.5" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Wells WS-55510 [ Type - Sp ] [ Temp 300-375 ], [ Bulb 1/4" X 8-1/2" Nickel] [ Cap 24" ] [ Mount 1 ], # 22-1086 "wells" Thermostat Knob [ 2-3/8" Dia. ], [ Off-375-300] [mount .187" ] [flat Left* ], *off Printed On Bottom., Wells, Fryer F(55 55sts 58 85 88 98 101 104 104 S3 104 S4 104, S5 106 108 201 208 556 586 856 886 986 1016 1200, 1725 2000 2086) Fb(101 108 201 208 2000), Fnw(49 58 58sts) Fs(1200 1725) Rcb(12 22 101 201).

