Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Keating aftermarket .
- Engineered to match existing Keating units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Keating 36C90A
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
White Rodgers 36C90A Gas Valve Nat/lp 3/4" 120v
| Fits with Manufacturer | White Rodgers |
|---|---|
| Model Number | 36C90A |
| Manufacturer Part # | 36C90A |
| Height | 3" |
| Width | 4.75" |
| Depth | 5.75" |
| Weight | 2.21 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
White Rodgers 36C90A 07-30-10 Now Using Honeywell Valve, [ Nat/lp ] [ Size 3/4" Fpt ] [ Safety ] [ 120 V ], [ Width 4-1/8"][ (1) 3/4" X 1/2" Bushing ], Pilot In (plugged) Pilot Out 1/4" Cct., [ Brand Honeywell ] [ Mfg# Vr4304m4519 ], Old Valve Was White Rogers See Below., [ Gas In/out 3/4" Fpt ] [ Nat Safety ] [ 120 V ], [ Width 4" ] [ 1/4" Cct Pilot Out ] 3/4" X 1/2" Reducer, Bushings [ Brand White Rogers Mfg# 36c90a ], To Convert W/r Valve To Lp Use # 51-1276 Reg Spring., Keating Fryer 20 Bb Cc & Ts 14 18 & Up., 18 Pasta Cooker
