FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Winco NGGD-36T Spectrum™ Griddle Natural Gas Countertop
| Manufacturer | Winco |
|---|---|
| Model Number | NGGD-36T |
| Manufacturer Part # | NGGD-36T |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Plate Thickness | 1" |
| Height | 15.4" |
| Width | 36" |
| Depth | 28.7" |
| Weight | 338 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winco, NGGD-36T, Spectrum™ Griddle, natural gas, countertop, 36"W x 20-1/2" cooking surface, (3) 28,000 BTU burners, thermostatic controls, standing pilot light, 1" polished steel plate, side and back splash guard, stainless steel insulated double-wall body and cool-touch front plate rail, 3-1/2" full width grease trough, grease drawer with weep hole and baffle, 3/4" rear gas connection with regulator, LP conversion kit, adjustable legs, non-skid feet, 84,000 BTU, CSA-Sanitation, CSA Flame, CSA Star
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
