FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Winco NGGF-70-NG Spectrum™ Fryer Floor Model Natural Gas
| Manufacturer | Winco |
|---|---|
| Model Number | NGGF-70-NG |
| Manufacturer Part # | NGGF-70-NG |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Type | Restaurant |
| Filter | No Filter |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Height | 45.3" |
| Width | 21" |
| Depth | 34.4" |
| Weight | 204 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winco, NGGF-70-NG, Spectrum™ Fryer, floor model, natural gas, 70 lbs. capacity, stainless steel fry pot, 5-tube, thermostatic controls, 200°F - 400°F temperature range, auto reset high limit, wire mesh crumb screen & basket hanger, includes (2) nickel plated wire baskets, stainless steel front & sides, casters, 150,000 BTU, CSA-Sanitation, CSA Flame, CSA Star
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
