FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Winholt EC1840-CTLPURC Enclosed Transport Cabinet Heavy Duty 21"W X 27"D X 68"H
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | EC1840-CTLPURC |
| Manufacturer Part # | EC1840-CTLPURC |
| Slides | Fixed Slides |
| Door Style | Solid Door(s) |
| Insulation | Non-insulated |
| Height | 67" - 72" |
| Pan Size | 18" X 26" |
| Centers | 1-1/2" |
| Construction | Aluminum |
| Height | 68" |
| Width | 21" |
| Depth | 27" |
| Weight | 120 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

