- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Winholt STCT-B1.5D2448-MS Storage Cabinet Enclosed Base Tables 48"W X 24"D X 34"H
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | STCT-B1.5D2448-MS |
| Manufacturer Part # | STCT-B1.5D2448-MS |
| Width (side - side) | 48" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Height | 34" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
| Weight | 120 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winholt Equipment, STCT-B1.5D2448-MS, Storage Cabinet, enclosed base tables, 48"W x 24"D x 34"H, 1.5" backsplash unit, (2) sliding doors with mid-shelf, stainless steel top construction, 16 gauge, stainless steel bullet feet that adjust 1" NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.