- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Winholt WS-DIS-ME-1010DP8KT Drop-in Sink One Compartment 16 Gauge Stainless Steel
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | WS-DIS-ME-1010DP8KT |
| Manufacturer Part # | WS-DIS-ME-1010DP8KT |
| Bowl Width (side - side) | 10" Width |
| Compartments | (1) Compartment |
| Bowl Deep (rim - drain) | 8" Deep |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Bowl Depth (front - back) | 19" Depth |
| Height | 8" |
| Width | 14" |
| Depth | 16" |
| Weight | 28 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Winholt Equipment, WS-DIS-ME-1010DP8KT, Drop-in sink, one compartment, 16 gauge stainless steel, 14"L x 16"W sink dimensions, no drip marine edge, 19"D x 10"W x 8"H bowl size.