FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Winholt WS3T16202D18 Sink Three Compartment With Right & Left Hand 18" Drainboards
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | WS3T16202D18 |
| Manufacturer Part # | WS3T16202D18 |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Overall Length | 85" - 96" |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Height | 34" |
| Width | 88" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 125 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winholt Equipment, WS3T16202D18, Sink, three compartment, with right & left hand 18" drainboards, 20" front-to-back x 16" wide x 12" deep with backsplash, stainless steel legs & adjustable feet, 16/304 stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.