- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Wood Stone CS-90112RFGLLLIR Fire Deck Stone Hearth Oven Three Radiant Flames On Left Side With Infrared Under Floor Burner
| Manufacturer | Wood Stone |
|---|---|
| Model Number | CS-90112RFGLLLIR |
| Manufacturer Part # | CS-90112RFGLLLIR |
| Base Style | Stationary (frame Base) |
| Hearth Width / Diameter | 60" - 69" |
| Shape | Rectangular |
| Hearth Depth | 90" (and Up) |
| Interior Deck Construction | Ceramic |
| Fuel Type | Gas-fired |
| Location | Indoor |
| Width | 90" |
| Depth | 112" |
| Weight | 11500 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Wood Stone, CS-90112RFGLLLIR, Fire Deck Stone Hearth Oven, three radiant flames on left side with infrared under floor burner, 68" w x 96" d hearth, (74) 8", (54) 10", (35) 12", (19) 16", (12) 18” pizza capacity or (450-500) 5” bagels per hour, monolithic cast-ceramic floor & dome create "deep heat sink", heavy duty steel frame base painted black, 12" OD flue collar, ETL-Sanitation, 346,000 BTU
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
