- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Wood Stone FD-9660-RFGLRIRW Fire Deck Stone Hearth Oven Radiant Gas Flame On Left And Right Sides With Infrared Under Floor Burner And Option To Burn Wood
| Manufacturer | Wood Stone |
|---|---|
| Model Number | FD-9660-RFGLRIRW |
| Manufacturer Part # | FD-9660-RFGLRIRW |
| Base Style | Stationary (frame Base) |
| Hearth Depth | 40" - 49" |
| Fuel Type | Combination: Wood-fired & Gas-fired |
| Shape | Rectangular |
| Interior Deck Construction | Ceramic |
| Location | Indoor |
| Hearth Width / Diameter | 70" - 79" |
| Height | 79.75" |
| Width | 95.75" |
| Depth | 67.5" |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Wood Stone, FD-9660-RFGLRIRW, Fire Deck Stone Hearth Oven, radiant gas flame on left and right sides with infrared under floor burner and option to burn wood, includes standard stainless mantel, 72" w x 46" d hearth, (40) 8", (24) 10", (15) 12", (8) 16" or (6) 18" pizza capacity, monolithic cast-ceramic floor & dome create "deep heat sink", galvanized steel upper body, heavy duty steel frame base painted black, 12" OD flue collar, ETL-Sanitation, 350,000 BTU
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
