- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Wood Stone SG-BDL-O-WS-47-F Hood For Mt. Baker & Mt. Adams Oven Flat Face Pre-piped For Ansul
| Manufacturer | Wood Stone |
|---|---|
| Model Number | SG-BDL-O-WS-47-F |
| Manufacturer Part # | SG-BDL-O-WS-47-F |
| Hood Style | Oven Mount |
| Width (side - side) | 43 - 48" Wide |
| Height | 24" |
| Depth (front - back) | 33" |
| Height | 24" |
| Width | 47" |
| Depth | 33" |
| Weight | 250 lbs |
| UL | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Wood Stone, SG-BDL-O-WS-47-F, Hood for Mt. Baker & Mt. Adams oven, Flat face, pre-piped for Ansul, requires 685 CFM, 0.8" S.P. (ALL HOODS ARE pre-piped for Ansul, includes duct and plenum nozzles, fusible link holder with 450 degree fusible link, ready for connection to Customer supplied Ansul 102 system (NOTE: ANSUL SYSTEM BY OTHERS)), 430 stainless steel finish, Type 1 Hood, ETL Listed to UL 710
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
