- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Wood Stone WS-MS-5-RFG Mt. Adams Stone Hearth Oven Radiant Gas Flame In Dome 52" Diameter Hearth
| Manufacturer | Wood Stone |
|---|---|
| Model Number | WS-MS-5-RFG |
| Manufacturer Part # | WS-MS-5-RFG |
| Interior Deck Construction | Ceramic |
| Base Style | Stationary (stand Base) |
| Shape | Round |
| Location | Indoor |
| Fuel Type | Gas-fired |
| Hearth Width / Diameter | 50" - 59" |
| Height | 79.5" |
| Width | 64" |
| Depth | 64" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Wood Stone, WS-MS-5-RFG, Mt. Adams Stone Hearth Oven, radiant gas flame in dome, 52" diameter hearth, (16) 8", (12) 10", (8) 12" or (5) 16" pizza capacity, monolithic cast-ceramic floor and dome create "deep heat sink", angle iron stand, 10" OD flue collar, 105,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
