KitchenRestock.com is your trusted source for Yanco .
- Authorized Yanco dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Yanco BM-705CL
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Yanco BM-705CL Birmingham Serving Sheer Bowl 35 Oz. 7"dia X 5"H - 4/Case
| Manufacturer | Yanco |
|---|---|
| Model Number | BM-705CL |
| Manufacturer Part # | BM-705CL |
| Plastic Type | Melamine |
| Shape | Angled |
| Color | Two Tone |
| Long Side / Diameter | 5" - 7" |
| Capacity (approximate) | 1 Quart (32 - 63 Oz) |
| Height | 5" |
| Width | 7" |
| Depth | 7" |
| UPC | 680266955575 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Yanco, BM-705CL, Birmingham Serving Sheer Bowl, 35 oz., 7"dia x 5"H, dishwasher safe, break-resistant, scratch resistant, clay and black, melamine (Pack of 48) (Packed By: 4 Dozen Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
