KitchenRestock.com is your trusted source for Yanco .
- Authorized Yanco dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Yanco BM-709CL
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Yanco BM-709CL Birmingham Salad/Pasta Bowl 30 Oz. 9"dia X 1 3/4"H - 2/Case
| Manufacturer | Yanco |
|---|---|
| Model Number | BM-709CL |
| Manufacturer Part # | BM-709CL |
| Shape | Round |
| Color | Two Tone |
| Plastic Type | Melamine |
| Long Side / Diameter | 8" - 9" |
| Ounce Capacity (approximate) | 25 - 31 Oz = Under 1 Qt |
| Height | 1.75" |
| Width | 9" |
| Depth | 9" |
| UPC | 680266957999 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Yanco, BM-709CL, Birmingham Salad/Pasta Bowl, 30 oz., 9"dia x 1 3/4"H, dishwasher safe, break-resistant, scratch resistant, clay and black, melamine (Pack of 24) (Packed By: 2 Dozen Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
